بهمن ۰۴, ۱۳۹۷

صحبت‌های جدید و البته سخیف رئیس جمهوری ترکیه در جشن آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه‌های ترکیه و توهین وی به مقامات ایرانی

به قلم امین فتاح پور….
صحبت‌های جدید و البته سخیف رئیس جمهوری ترکیه در جشن آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه‌های ترکیه و توهین وی به مقامات ایرانی دارای نکات تحلیلی قابل تاملی است. سوال اولی که بایستی در این زمینه مطرح کرد این که چرا و به چه دلیل اردوغان در جایگاه ریاست جمهوری ترکیه صراحتا علیه مقامات ایرانی و شخص رهبری موضع می‌‌گیرد؟ ترکیه ای که علیرغم نشان دادن خصومت‌های خود در کشورهای همسوء با ایران، سعی کرده است مناسبات دیپلماتیک خود را با ایران حفظ کند رسیدن به چه منافعی را در تهدید ایران می‌بیند؟


در پاسخ به سوالات فوق، نکات زیر قابل توجه است:۱-    سخنان اردوغان تنها چند روز پس از سخنان وزیر امور خارجه عربستان مطرح می شود که در آن ایران را به حمایت از گروه¬های تروریستی متهم می کند. سناریویی که باروت اولیه آن با سخنان دیوید کامرون در سازمان ملل مطرح گردید و پاسخ نه چندان جدی دستگاه سیاست خارجه کشورمان باعث گردید که هتاکی عناصر دست نشانده آمریکا در منطقه با جدید بیشتری مطرح گردد.
۲-    آنکارا و دولت اردوغان سعی می کند نفوذ خود و حزب متبوعش را در منطقه افزایش دهد، بنظر می رسد آن چیزی که سیاست های فعلی ترکیه آن را دنبال می کند، تغییر تقابل آنکارا-دمشق به آنکارا-تهران است. ترکیه می داند اگر قرار است تاثیرگذاری راهبردی در منطقه داشته باشد، ناچارا مجبور است تقابل خود را با جمهوری اسلامی که تا به امروز زیرپوستی و در قالب بازوهای تروریستی خود انجام می داد، صریحا و از زبان رئیس جمهور خود مطرح کند.۳-    بعد از به قدرت رسیدن اردوغان در سال ۲۰۰۳، ترکیه با بحران های زیادی رو به رو بوده است که توانسته است با حربه های مختلف، آن را حل و فصل کند، یکی از اصلی ترین این حربه¬ها، رویکرد فرار به جلوی ترکیه و شخص اردوغان است. هر زمان که بحران اجتماعی و سیاسی در ترکیه افزایش یافته است، ادبیات اردوغان نیز تهاجمی¬تر گشته است. اینکه اردوغان اینگونه و صراحتا به تقابل با جمهوری اسلامی ایران و رهبران آن پرداخته است، نشان از شکست سیاست¬های آنکارا در پیاده¬سازی نئوعثمانیسم وی در منطقه می باشد.۴-    آخرین تحولات منطقه نشان می دهد که علیرغم ایجاد، هدایت و حمایت از گروه های تفرقه افکن تروریستی در منطقه که هدف اصلی آن ضربه زدن به بسط و نفوذ تفکر مقاومت بوده است، نفوذ ایران نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه با حمایت همه جانبه ایران در سوریه و عراق و یمن و دفاع از همه اقوام؛ چه کرد، چه ترک و چه عرب و محکومیت جنایات داعش در بین اهل تسنن، شیعیان و ایزدی ها و همچنین موفقیت دولت بشار اسد در کنترل وضعیت سیاسی-امنیتی کشور، علیرغم دشمنی غربی-عربی همسایگان سوریه (که تنها ذیل حمایت جمهوری اسلامی ایران محقق گردیده است)  نفوذ و تاثیرگذاری ایران هر روز گسترده تر می شود. بطوریکه مشاهده می شود در برابر سخنان منطقی معاون عربی-آفریقایی وزیر امورخارجه و نقد سیاست¬های ترکیه در سوریه، اردوغان در جایگاه بالاترین شخصیت سیاسی کشور اینگونه موضع¬گیری هیجانی و احساسی از خود بروز می دهد . احضار سفیر ایران در ترکیه به بهانه حمایت ایران از مردم مظلوم کوبانی، آخرین اقدام دولت ترکیه در ادامه این روند سیاسی است.

 

 alalam_635432524560407778_25f_4x3

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *